adobe spark kartvizit tasarla

Kartvizit Tasarla

Grafik/Tasarım alanında bilginiz olsun veya olmasın bu yazımızı dikkatle okuyarak kendi kartvizit tasarımlarınızı kolayca hazırlayabilirsiniz. Üstelik sadece kartvizit tasarımı hazırlamak değil, doğru kaynakları kullanarak yaratıcı, ilham veren, özgün kartvizit tasarımları hazırlayabilir bu alanda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Profesyonel Kartvizit Tasarımları için Herşey Bu 4 Başlıkta Gizli

 • Online Programlar Kullanarak Kartvizit Tasarlama
 • Offline Programlar Kullanarak Kartvizit Tasarlama
 • Kartvizit Tasarlarken Kullanabileceğiniz Görsel Öğeler
 • Kartvizit Tasarımı İçin İlham Alınacak Kaynaklar

Online Programlar Kullanarak Kartvizit Tasarlama

Günümüzde online yazılımlar ve online kartvizit tasarla seçenekleri çok gelişti. Paylaşacağım bu 4 web sayfası ile profesyonel kartvizit tasarımları hazırlayabilirsiniz.

 1. Canva ile Kartvizit Tasarlama
 2. Bizcardmaker ile Kartvizit Tasarlama
 3. Designmantic ile Kartvizit Tasarlama
 4. Adobe Spark ile Kartvizit Tasarlama

1- CANVA – canva.com

Profesyonel anlamda hazır şablonları kullanarak ücretsiz kartvizit tasarlayabilirsiniz. Canva kartvizit tasarlamak için kullanabileceğiniz en iyi online tasarım araçlarından biridir.

Ana Ekran

Canva sizi kocaman bir editör ve profesyonel olarak hazırlanmış hazır şablonlar ile karşılıyor. Basit, hızlı ve tasarım yapılması çok kolay bir online tasarım editörü olan Canva ile çok kısa sürede arzu ettiğiniz tasarımı hazırlayabilirsiniz.

Canva Online Tasarım Ekranı
Şablonlar ve Tasarım Araçları

Çok farklı sektörlere hitap eden hazır kartvizit şablonlarının yanısıra bireysel kullanıma özgü hazırlanmış tasarımlara da Layout sekmesinden ulaşabilirsiniz. Tasarımınızı zenginleştirmek için kullanabileceğiniz ikonlar, şekiller, çerçeveler, fotoğraflar gibi görsellere Elements sekmesinden ulaşıp tasarımlarınızda kullanabilirsiniz.  

Fontlar ve Arkaplan Seçenekleri

Canva tasarımınızı zenginleştirmek için font seçeneklerini geniş tutmuş ve arzu ettiğiniz tasarım karakterine uygun bir font bulabilirsiniz. Ayrıca kartvizit tasarımınızın arkaplanını düz bir renk seçebileceğiniz gibi farklı desenlerden birini kullanarakta tasarımınızı farklılaştırabilirsiniz.

Canva Kütüphanesi ve Yükleme Sekmesi

Bilgisayarınızdan ve Facebook hesabınızdan dilediğiniz resmi yükleyebileceğiniz gibi Canva‘ nın zengin tasarım kütüphanesinden tasarımınıza uygun görseller bulabilirsiniz. Belirtmekte fayda var görsellerin ücretsiz olanları olduğu gibi ücretlileride mevcut.

Tasarımını Kolayca İndir, Hızlıca Paylaş

İstediğiniz tasarımı hazırladınız ve artık bilgisayarınıza indirmek istiyorsunuz. Hemen üst sekmede Download butonu ile kartvizitinizi farklı dosya formatlarında indirebilirsiniz. Kartvizit tasarımınızı mail yolu kendinize veya arkadaşlarınıza gönderebilir, sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

2-BIZCARDMAKER – bizcardmaker.com

2014 yılından beri kartvizit tasarımı ve logo oluşturma alanında hizmet veren bir web sayfası olan Bizcardmaker, kullanımı kolay ve çok basit bir arayüze sahip. Ayrıca oluşturduğunuz kartvizit tasarımları bastırmak isteyenler için psprint.com firması ile anlaşmalı olarak hizmet vermekte.

Tasarım Ekranı
Tasarım Şablon Seçimi

Çok fazla seçenek olmamasına rağmen yine de var olan arkaplan ve tasarım şablonları çok da kötü değiller. Arzu ederseniz bilgisayarınızda ki resimleri yükleyip tasarımınızı zenginleştirebilirsiniz.

Logo Oluşturma Arayüzü

Bizcardmaker Logoya ihtiyaç duyan firma ve kişilere kendi yazılımı ile çözüm sunmak istemiş. Logo oluşturma arayüzü ile yalnızca birkaç dakika da yüzlerce logo oluşturan yazılım, logonuzu belirlemede yardımcı olacaktır.

Logo İndirme – Ücretli !

Logo oluşturma arayüzü evet kısa sürede güzel sonuçlar veriyor ama herşeyin bir bedeli var. Düşük çözünürlükte ve filigranlı olarak logonuzu ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Yüksek çözünürlü indirmek isterseniz ödeme yapmak zorundasınız.

3-DESIGNMANTIC – designmantic.com

Sadece kartvizit değil, logo ve web tasarımı alanında da çözümler sunan bir web sayfası. Eski ve kısıtlı tasarım şablonlarına sahip olan ücretli hizmet veren ortalama standartlarda bir web sayfası.

Ana Ekran

Kartvizit tasarlama sekmesini tıkladığınızda karşınıza seçim yapmanız için tasarım şablonları gelecektir. Dilediğiniz şablonu seçerek online tasarlama sayfasına yönlendirme yapabilirsiniz.

Online Tasarım Editörü

Hem tasarım editörü üzerinde değişiklik yapabileceğiniz gibi sol taraftaki menüden tasarım için gerekli alanları doldurup tasarımınızı düzenleyebilirsiniz. Üst sekmede tasarımınızı zenginleştirmek için görsel elementler mevcut onları kullanabilirsiniz. Kartvizitinizin arka tarafı için bir tasarım yapmak isterseniz de editörün sağ alt köşesindeki + butonunu tıklayarak arka sayfa tasarımınızı düzenleyebilirsiniz. 

Sipariş Aşaması

Sepetinize eklediğiniz tasarımın hizmet bedelini ödeyerek bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Arzu ederseniz aynı site üzerinden Logo tasarım hizmeti de alabilirsiniz.

4-Adobe Spark – spark.adobe.com

Tasarım yazılım ve çözümleri alanında lider olan Adobe firmasının ürünü olan Spark online tasarım hazırlama yazılımıdır. Tamamen modern yazılım ve tasarım teknolojileri kullanılarak hazırlanmış mükemmel bir yazılım. Kartvizit dışında ihtiyaç duyulan birçok tasarım ürününün hazırlanabilmesi için özel olarak geliştirilmiştir.

Ana Ekran

Çok basit ve anlaşılır bir arayüze sahip olan Spark ana ekranında tasarım yapmak oldukça keyifli. Çok fazla seçeneğe sahip olan yazılım online ortamda olmasına rağmen bir o kadar da hızlı çalışmakta.

Tasarım Şablonları ve Kartvizit Ölçüleri

Adobe firması tarafından geliştirilen online editörün içerisinde profesyonel tasarımcılar tarafından hazırlanmış birçok hazır şablonu bulabilirsiniz. Gerçekten modern tasarım prensiplerine göre hazırlanmış şablonlar üzerinden istediğiniz tasarımı hazırlamanız işinizi çok kolaylaştıracaktır. Kartvizit ölçünüzü değiştirmenize izin veren online yazılım birden fazla ölçüde tasarımınızı otomatik olarak seçtiğiniz ölçülerde ayarlamaktadır.

Düzen ve Renk Ayarları

Kartvizit şablonu üzerinde dizgisel olarak değişiklik yapmanıza yardımcı olan yazılım Layout sekmesinde ki seçenekler ile işinizi bir hayli kolaylaştırıyor. Bunun dışında Arkaplan renginizi değiştirmek isteseniz, renk paletlerinde bulunan renklerden birini seçebilirsiniz.

Daha Fazla Seçenek, Paylaş veya İndir

Kartivizit tasarımınızda kullanmak istediğiniz farklı tasarım öğeleri olabilir. Spark yazılımı kütüphanesinde ki vektörel öğeleri ücretsiz olarak kullanımınıza sunmaktadır. 

Tasarımınızı tamamladınız ve arkadaşlarınızdan fikir almak istiyorsunuz. Paylaş butonu ile sosyal medya hesaplarınızda paylaşabileceğiniz gibi mail yolu ile de paylaşabilirsiniz. Dosyanızı bilgisayarınıza indirmek isterseniz Download butonu ile kolayca indirebilirsiniz.

Offline Programlar Kullanarak Kartvizit Tasarlama

Ajanslar, grafikerler ve baskı üreticileri tarafından en çok kullanılan 3 tasarım programında kartvizit tasarımı nasıl yapılır gelin beraber inceleyelim.

 • Adobe Photoshop ile Kartvizit Tasarlama
 • Adobe Illustrator ile Kartvizit Tasarlama
 • Corel Draw ile Kartvizit Tasarlama

1-Adobe Photoshop

Photoshop programı piksel tabanlı bir program olarak çok popüler ve tasarımcılar tarafından çok tercih edilen bir programdır. Temel program bilgilerini öğrenerek kartvizit tasarımınızı yapabileceğiniz gibi online ortamda photoshop programı için hazırlanmış ücretsiz tasarım şablonlarını kullanarak da kartvizit tasarımınızı hazırlayabilirsiniz. Photoshop programında en basit şekilde kartvizit tasarımı hazırlayabilmek için 4 ana başlığa gelin göz atalım.

Çalışma Alanının Ayarlanması

Photshop programı üzerinde yeni bir çalışma alanı oluşturmak için “File>New” seçeneğini tıklıyoruz ve karşımıza gelen ekrandan ölçümüzü ve Renk Modunu seçiyoruz. 8,4cm*5,2cmlik bir kartvizit çalışması yapmak istediğimizde taşırma payları(3er mm) ile birlikte 8,46cm*5,26cm olarak çalışma alanımızı ayarlıyoruz. Burada online ortamda değilde üretimde kulanacağımız bir tasarım hazırlayacağımız için Renk modumuzu üretime uygun olan CMYK(4Renk) seçeneğini işaretliyoruz

Hizalama Ayarlarının Yapılması

Çalışma alanımızı oluşturduktan sonra kartvizit tasarımımızda kullanacağımız yazı ve görselleri daha iyi hizalayabilmek, kartvizitimiz için önemli olan taşırma payları ve güvenli alanımız için gerekli payları daha net görebilmemiz için “Wiev>Rules” sekmesini tıklayarak Hizalama seçeneğini aktif ediyoruz.

Taşırma Paylarının(Kesim Payları) Ayarlanması

Taşırma payları genellikle her kenardan 3er mm veya 5er mm olucak şekilde ayarlanır. Taşırma payını tasarımımıza eklememizin sebebi kartvizitlerimizin üretimi bittikten sonra kesim aşamasında daha net ve temiz sonuçlar almaktır. Taşırma payı verilmiş kartvizitler daha rahat ve sorunsuz kesilebildikleri için kesim hatalarının önüne geçilmiş olmaktadır. 

Tasarım Çalışmasının Yapılması

Tasarım alanımızı oluşturduk, hizalama ve taşırma paylarımızı ayarladıktan sonra kartvizit tasarımımızı hazırlayabiliriz. Tasarım ile ilgili yazmış olduğumuz yazılarımızı okuyabilir, dikkat edilmesi gerekenlere göre kartvizit tasarımlarınızı hazırlayabilirsiniz.

Uygun Şekilde Dosya Kaydetme

Evet kartvizit tasarımınız hazır ve artık üretime uygun bir şekilde kaydedebiliriz. Burada “File>Save As…” seçeneğini tıkladığımızda karşımıza kaydetme ekranı gelmektedir. Burada birkaç kaydetme seçeneği mevcut. Biz “High Quality Print” yani Yüksek Kalite Baskı seçeneğini seçerek kaydetme işlemini tamamlıyoruz.

2-Adobe Illustrator

Illustrator programı vektörel tabanlı bir programdır. Adobe firması tarafından geliştirilmiş olup tasarım programları içerisinde en çok kullanılan programdır. Program içerisinde ki tasarım araçlarını kullanarak kartvizit tasarımınızı kolaylıkla yapabilirsiniz. Illustrator ileri düzeyde tasarım yapmayı kolaylaştıran tasarım araçları ile tüm programların bir adım ötesinde yer almaktadır.

Çalışma Alanı Oluşturma

Illustrator programı üzerinde yeni bir çalışma alanı oluşturmak için “File>New” seçeneğini tıklıyoruz ve karşımıza gelen ekrandan kartvizit ölçümüzü 8,4cm*5,2 cm lik olarak ayarlıyoruz. Illustrator programında “Bleed” kısmında kartvizit tasarımınız için taşırma paylarını ayarlayabilirsiniz.

Hizalama Ayarlarının Yapılması

Çalışma alanımızı oluşturduktan sonra kartvizit tasarımımızda kullanacağımız yazı ve görselleri daha iyi hizalayabilmek, kartvizitimiz için önemli olan taşırma payları ve güvenli alanımız için gerekli payları daha net görebilmemiz için “Wiev>Rules>Show Rules” sekmesini tıklayarak Hizalama seçeneğini aktif ediyoruz.

Tasarım Çalışmasının Yapılması

Kartvizit tasarımı için çalışma alanımızı hazırladık ve artık kartvizit tasarımımızı hazırlayabiliriz. Burada ki örneklerde Tek yüz tasarım örneği gösteriyorum. Kartvizit tasarımlarınız için arka yüz tasarımına ihtiyaç duyanlar yeni bir çalışma alanı ekleyerek aynı ayarlarda arka yüz tasarımlarını hazırlayabilirler.

Uygun Şekilde Dosya Kaydetme

Evet kartvizit tasarımınız hazır ve artık üretime uygun bir şekilde kaydedebiliriz. Burada “File>Save As…” seçeneğini tıkladığımızda karşımıza kaydetme ekranı gelmektedir. Burada birkaç kaydetme seçeneği mevcut. Biz “High Quality Print” yani Yüksek Kalite Baskı seçeneğini seçerek kaydetme işlemini tamamlıyoruz.

3-Corel Draw

Corel Draw programı vektörel tabanlı tasarım programıdır. Arayüz ve kullanım açısından kolaylıklar sağlasada Adobe yazılımlarının gerisindedir. Türkiye’de özellikle MEB desteği ile kullanım alanı genişlemiştir. Türkiye’de Corel Draw kullanımı özellikle Baskı sektöründe yaygındır.

Kartvizit Tasarım Alanı Oluşturma

Corel Draw programında diğer tasarım programlarında olduğu gibi Dosya>Yeni sekmesini kullanarak kartvizit tasarımı için çalışma alanımızı oluşturabiliriz. Taşırma paylarımızı (3 er mm) da hesaba katarak ölçümüzü belirleyip çalışma alanımızı oluşturabiliriz.

Hizalama Ayarlarının Yapılması

Çalışma alanımızı oluşturduktan sonra kartvizit tasarımımızda kullanacağımız yazı ve görselleri daha iyi hizalayabilmek, kartvizitimiz için önemli olan taşırma payları ve güvenli alanımız için gerekli payları daha net görebilmemiz için “Görünüm>Cetveller” sekmesini tıklayarak Hizalama seçeneğini aktif ediyoruz.

Tasarım Çalışmasının Yapılması

Corel Draw programında kartvizit tasarımınızı hazırlamak için birçok tasarım aracı mevcut. Renk ayarlamalarından, font seçeneklerine, vektörel çizimlerden, dizgi ayarlarına birçok seçenek üzerinde kolayca oynayabilir, profesyonel kartvizit tasarımları hazırlayabilirsiniz.

Uygun Şekilde Dosya Kaydetme

Corel Draw programında yüksek çözünürlüklü dosya kayıt işlemini Pdf uzantılı kaydedebilirsiniz. “Dosya>Pdf Yayınla…” sekmesini tıklayarak açılan pencereden  kayıt işlemini yapabilirsiniz. Yüksek çözünürlüklü pdf dosyanızı kaydetmeden önce Ayarlar kısmına da göz atmayı unutmayın.

Kartvizit Tasarlarken Kullanabileceğiniz Görsel Öğeler

Hangi seviyede olursanız olun daha iyi tasarıma ulaşmak için tasarım öğelerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu bölümde ücretli-ücretsiz bu alanda hizmet veren web sitelerini sizinle paylaşıyorum. Kartvizit Tasarımınız için gerekli olabilecek ikonlardan, vektörellere, hazır şablonlardan, fotoğraflara kadar bir çok tasarım öğesine ulaşabileceğiniz çok kullanışlı kütüphanelere gelin göz atalım.

Shutterstock – shutterstock.com

Online ortamda tasarım içerikleri üretme konusunda dünyanın bu alanda en büyük firması tartışmasız Shutterstock. Dünyanın her yerinden tasarımcılar için pazaryeri oluşturan shutterstok da kartvizit tasarımlarınızı daha da güzelleştirecek milyonlarca görsele ulaşabilir, ücretsiz olanlardan faydalanabilir, ücretli olan ve çok beğendiğiniz hazır kartvizit şablonlarına bedelini ödeyerek sahip olabilirsiniz.

Freepik – freepik.com

Son zamanlarda en çok tercih edilen, özellikle ilk zamanlarında ücretsiz olarak çoğu görsele ulaşabildiğiniz bir online tasarım kütüphanesi. Hali hazırda farklı formatlarda(Ai,Psd..) yüzlerce ücretsiz kartvizit tasarımına ulaşabileceğiniz mükemmel bir kaynak.

Vecteezy – vecteezy.com

Uzun zamandır faaliyet gösteren online tasarım kütüphanelerinden biri olan Vecteezy, sizin için ücretli/ücretsiz bir çok tasarım öğelerine kolayca ulaşmanıza yardımcı oluyor.

Creative Market – creativemarket.com

Biraz daha profesyonel ve şık hazır kartvizit tasarımlarına ulaşmak istiyorsanız Creativemarket sizin için düşünülmüş online tasarım kütüphanesidir. Ücretli ve kaliteli tasarımlar arıyorsanız Creativemarket e göz atabilirsiniz. Burada sektörel tasarımlara ait şablonlar bulabilirsiniz. Avukat, öğretmen, inşaat, mobilyacı gibi farklı kartvizit tasarımlarını satın alabilir, aldığınız tasarımların üzerinden değişiklikler yaparak kartvizitlerinizi kendiniz tasarlayabilirsiniz.

GraphicRiver –  graphicriver.com

Envato tasarım ve yazılım alanında profesyonel şablonlar sunan bir platform. Envato altında baskılı tasarımlar için oluşturulmuş Graphicriver çok faklı tasarımları sizin hizmetinize sunuyor. Ücretli olan tasarımlar dünyanın dört bir yanında ki tasarımcılar ve ajanslar tarafından hazırlanmaktadır.

Flaticon.com – flaticon.com

Bazen tasarımlarda icon kullanmamız gerekebilir. Çok küçük ölçülerde farklı tasarım uzantılarında(Png,Svg,Eps,Psd) 1 milyondan fazla ikonu barındıran Flaticon ücretli ve ücretsiz ikon paketlerine sahip. Ücretsiz olarak da faydalanabileceğiniz çok farklı sektörlerden ikonlar mevcut.

Kartvizit Tasarımı için İlham Alınacak Kaynaklar

Daha iyi ve profesyonel hazırlanmış tasarımlar, ilham alınmak için en doğru kaynaklardır. Faydalı paylaşımlarla öne çıkan 2 farklı platformu sizler için ilham alınacak kaynaklar arasına ekledik. Buradan edineceğiz fikirler ve göreceğiniz birbirinden şık ve ilginç kartvizit tasarımları ile kendi özgün kartvizitinizi hazırlayabilirsiniz.

Pinterest – pinterest.com

Dünyada milyonlarca insanın fikir edinmek ve ilham almak için kullandığı mükemmel bir platform. Hemen hemen aradığınız her alanla ilgili tasarım ve içeriklere ulaşabileceğiniz bu platformda, kartvizit tasarımları içinde dünyanın dört bir tarafından paylaşımlar mevcut. Farklı renklerde, farklı kağıt ve baskı teknikleri kullanılarak hazırlanmış kartvizit tasarımlarına başlıktaki link üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Behance – behance.net

Dünyada ki en yaratıcı ajans ve tasarımcıların bir arada olduğu platform. Fotoğrafçılıktan, markalamaya, sanat görsellerinden, baskı tasarımlarına kadar çok fazla kategoride binlerce paylaşım ilham almak için fazlasıyla doyurucu. 


Evet bu 4 aşamada nasıl daha iyi bir kartvizit tasarımı hazırlayabileceğinizi anlatmaya çalıştım. Kullanabileceğiniz programlardan, hazır kartvizit tasarımlarına, faydalanabileceğiniz görsellerden, ilham alabileceğiniz kaynaklara kadar olabildiğince kapsamlı bir yazı oluşturmaya çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Yorum, öneri ve görüşlerinizi sayfanın alt kısmında “Yorumunuzu Paylaşabilirsiniz” bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.


Kartvizit ile ilgili Daha Fazlasını Görmek İsteyenler

Kartvizit Şablonunuzu Hazırlarken Dikket Edilmesi Gerekenler

Bu yazımızda kaliteli bir kartvizit tasarımı için gerekli ana prensipleri sizler için açıklamaya çalıştık. Bu prensiplere uyarak sizde göze hoş gelen tasarımlar hazırlayabilirsiniz.

Kartvizit Modellerin Sizler İçin Kategorilendirdik. Göz Atmak İster misiniz?

Birbirinden ilginç, yaratıcı ve kaliteli kartvizit modellerini 4 ana kategoride sizler için derledik. Baskı tekniklerinden, kullanılan malzemelere, sektörel kartvizit modellerinden tüm yaratıcı kartvizit modellerine aradığınız tüm modelleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sektörel Kartvizit Örnekleri Dahil, Tüm Kartvizit Örneklerini Sizler İçin Derledik.

İlham alabileceğiniz, sürekli yenilenen kartvizit arşivi oluşturmaya çalışıyoruz. Dünyaca ünlü tasarımcıların hazırlamış oldukları kartvizit örneklerine göz atmak isterseniz bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Kartvizit Fiyatları Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Kartvizitler hazırlanırken kullanılan malzeme, baskı maliyetleri ve tasarım maliyetleri kartvizitlerin fiyatlarını belirlemektedir. Sizler için bu yazımızda kartvizit maliyetlerini etkileyen unsurları ele aldık. Yazımıza göz atabilir, bilgi alabilirsiniz.

Kaç Çeşit Kartvizit Ölçüsü Var Biliyor Musunuz? Kartvizit Ölçüleri Bu Yazımızda.

Dünyada kabul görmüş standart kartvizit ölçüleri mevcut. Bunların dışında yaratıcı tasarımlar için farklı kartvizit ölçüleri de tercih edilmekte. Bu yazımızda kartvizit ölçüleri ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Kartvizit Şablonunuz Nasıl Olmalı? Ücretsiz Kartvizit Şablonları ve Daha Fazlası

Kartvizit şablonu hazırlarken dikkat etmeniz gereken noktalar olabilir. Bu yazımızda faydalı bilgileri bulabirsiniz. Ayrıca farklı kategorilerde ücretsiz kartvizit şablonlarınına göz atabilir dilerseniz bilgisayarınıza indirip düzenleyebilirsiniz.

Şık, Deri, Metal, Ahşap, İsme Özel Kartvizitlik Örnekleri

Kartvizitlerinizi isminize özel ya da kurumsal kimliğinize uygun kartvizitlik ile taşımak ister misiniz? Bu yazımızda özenle hazırlanmış, ilham alabileceğiniz kartvizit örneklerine göz atabilirsiniz.


Bizimle İletişime Geçebilirsiniz


İstediğiniz kartvizit tasarımını sizin için hazırlayabilir, üretim süreçleri, kağıt bigileri ve baskı teknikleri hakkında detaylı olarak sizi bilgilendirebiliriz. Talebinize göre her bütçeye uygun kartvizitler sunabiliyoruz. 

kisiyeozelkartvizit Ekibi