kartvizit tasarım design

Kartvizit Tasarımı Nasıl Yapılır?

Sıradan bir kartvizit tasarımı hazırlamak oldukça basit olabilir. Amacımız iyi bir kartvizit tasarımı yapmak olduğu için aşağıdaki ana prensipler sizin için önemli olacaktır.

  • Uygun Tasarım Programının Seçilmesi
  • Kartvizit Ölçüsünün Belirlenmesi
  • Renk Uyumu ve Renk Bilgisi
  • Font Seçimlerinin Doğru Yapılması
  • Tasarım Bütünlüğünün Sağlanması

Bu prensiplere uygun hareket ederek profesyonel bir kartvizit tasarımı hazırlamak mümkün. Gelin detaylı olarak bu prensipleri inceleyelim.

Uygun Tasarım Programının Seçilmesi

Yeni başlayanlar için hangi tasarım programının daha iyi seçenek olacağı biraz karışık olabilir. Grafik/Tasarım alanında ücretli-ücretsiz çok fazla program mevcut. Günümüz web dünyasında online olarak bile tasarımlarınızı hazırlayabileceğiniz web sayfaları mevcut. Kartvizit tasarımınız için program seçiminizde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kartvizit tasarımı yapacağımız programın vektörel mi yoksa piksel tabanlı mı bir program olacağıdır.

Vektörel Tabanlı Programlar
Pixel Tabanlı Programlar

Tüm tasarım programları benzer tasarım araçlarına sahip. Hepsi size istediğiniz tasarımı özgürce yapmanıza imkan tanıyabilir. Aradaki en önemli fark istediğiniz tasarımı yaparken hangi programda daha rahat ve kolay şekilde tasarımınızı oluşturacağınızdır. Örnek ile açıklamam gerekirse; kartvizit tasarımınızda çizimler ve vektörel öğeler ağırlıktıysa Vektörel tabanlı programlar sizin için daha iyi olacaktır. Kartvizit tasarımınızda fotoğraflar ağırlıktaysa ve fotoğraf efektleri ve renk paletlerini daha sık kullacanaksanız Photoshop gibi piksel tabanlı bir program üzerinde tasarımınızı hazırlamanız sizin için daha uygun olacaktır. Sadece tasarım süreci için değil kartvizit tasarımınızı tamamladığınız ve üretim sürecine yönlendirme yaptığınızda bile hangi tasarım programı ile çalıştığınız kartvizitinizin kalitesini belirleyecektir.

Programlar ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz Grafik Tasarım Programları yazımızı okuyabilirsiniz. 

Kartvizit Ölçüsünün Belirlenmesi

Kartvizit ölçüsünü üretime uygun olacak şekilde istediğiniz ölçüde hazırlayabilirsiniz. Üretime uygundan kastım; kullanılacak baskı makinesinin ayarlarına uygun olmalı. Baskı ve baskı sonrası süreçlerde problem çıkarmayacak kartvizit ölçülerinde olmasından bahsediyorum. Bu tamamen sizin yaratıcılığınıza, istediğiniz ölçülerde nasıl bir mesaj vermek istediğinize göre değişkenlik gösterebilir. Genel olarak standart kartvizit ölçüleri mevcut. Türkiye’de ve dünyada kullanılan standart kartvizit ölçüleri var. Bu ölçüleri ve bu ölçülerin hazır şablonlarını indirebilmeniz için paylaşıyorum.

Standart Kartvizit Ölçüleri ;
84 x 52 mm veya 85 x 55 mm dir.

Bu ölçülerin dışında sıklıkla kullanılan ölçüler ;
45 x 85 mm– 50 x 85 mm – 50 x 90 mm – 55x 90 mm dir.

  • Adobe Photoshop Kartvizit Şablonu İndir
  • Adobe Illustrator Kartvizit Şablonu İndir
  • Corel Draw Kartvizit Şablonu İndir

Tabiki de standart kartvizit ölçülerine bağlı kalmadan hayalinizdeki tasarıma uygun olan bir ölçü belirleyebilir ve bizimle veya baskı yaptırmak istediğiniz matbaa/baskı evi ile görüşerek belirlediğiniz ölçünün fiyatları ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Baskı makineleri standart ölçülere sahip olduğu için ayarlamış olduğunuz ölçülerin  (-/+)1 cm değişmesi kartvizit fiyatlarınızı etkileyebilir. Özellikle kullanılan kağıdın kalitesine ve adedine göre kartvizit fiyatlarında ciddi farklar oluşabilir.

Kartvizit Baskı ölçüleri ve daha fazla şablona ulaşmak için “KARTVİZİT ÖLÇÜLERİ” ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Renk Uyumu ve Renk Bilgisi

Hazırlamış olduğunuz kartvizit tasarımlarının üretim aşamasında sizin ekranınızda göründüğü şekilde üretilmesi için Renk seçimlerinin üretime uygun seçilmesi çok ama çok önemli. RGB(3 renk) ayarlanan ve CMYK(4 renk) tabanlı baskı makinelerinde oluşan farklılıklardan dolayı sonunda hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Arzu ettiğiniz renklerin üretime uygun seçilmesi sonucu direk etkileyecektir.

Görsel Alıntıdır

Görmüş olduğunuz gibi renklerin doğru değil üretime uygun şekilde ayarlanması ile çok şık kartvizit çalışmaları elde edilebilmekte. Bunun dışında kullanılan kağıt ve baskı boyasını da göz önünde bulundurursak istediğiniz renkleri yakalamak gerçekten tecrübe isteyen bir alan. Ne kadar baskı süreçlerinde renk ayarlarına hakim olsanızda tasarımın kendi bütünlüğü içerisinde renk uyumuda çok önemlidir. Özellikle sektörel kartvizitlerde kullanılacak renklerin karşı tarafa vereceğiniz mesajı yansıtmada önemi çok büyüktür. Renklerin insan psikolojisi üzerinde çok önemli etkileri vardır. Kartvizit tasarımları hazırlanırken bu bilgilerle hareket edilirse sonuç çok daha iyi olacaktır.

Renklerin ayarlanması ve renk bilgisi için daha detaylı bilgi almak için “Renklerin Uyumu” ve “Tasarımda Renk Psikolojisi” ile ilgili yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Font Seçimlerinin Doğru Yapılması

Kartvizit tasarımlarında sıklıkla yapılan hatalardan biri de yanlış font seçimleri ve font ölçülerinin doğru ayarlanamaması. Tasarımınızın biçimine göre çok fazla font kullanabilirsiniz. Genellikle benim önerim 2 veya en fazla 3 farklı font kullanmanız. Daha fazla font kullanılması tasarım üzerinde karışıklığa yol açabilmektedir. Kartvizit tasarımları için font seçimleri verilen mesaja direk etki etmektedir. Kurumsallığı ve ciddiyeti vurgulamak istediğiniz bir kartvizit tasarımında hareketli, cıvıl cıvıl bir font tercih etmeniz hatalı olacaktır.

Görsel Alıntıdır
Görsel Alıntıdır

Kartvizit tasarımınızın daha iyi olması için font uyumları çok önemlidir. Birbirini tamamlayan fontlar kullanmak tasarımı zenginleştirmektedir. Aynı font ailesi içerisinde bulunan farklı fontlar kullanabileceğiniz gibi birbiri ile uyumlu farklı font ailelerinide tasarımlarınızda tercih edebilirsiniz. Bununla ilgili birkaç font kombinasyonu paylaşıyorum.

Helvetica / Garamond 

Caslon / Univers

Frutiger / Minion

Futura / Bodoni

Garamond / Futura
Gill Sans / Caslon

Minion / Gill Sans

Univers / Caslon

Bodoni / Futura

Myriad / Minion

Kartvizit tasarımlarınızda kullanabileceğiniz birbirinden güzel ve ücretsiz font siteleri mevcut. Ücretli fontlar kullanarak tasarımlarınızı daha da zenginleştirebilirsiniz. Burada online ortamda tasarımcıların sıklıkla faydalandığı birkaç font sitesini sizlerle paylaşıyorum.

Daha fazla ücretsiz font ve font kombinasyonu için “Yazı Fontları” yazımıza göz atabilirsiniz.

Tasarım Bütünlüğünün Sağlanması

Kartvizit tasarımınızda kullanacağınız tüm detayları hazırladınız. Bilgileriniz, görselleriniz, fontlarınız ve renk ile ilgili tüm çalışmalarınızı tamamladınız ve artık son noktadasınız. Kartvizit tasarımınızın Dizgisinin yapılması. Dizginin doğru yapılmamış olması kartvizit tasarımınızın çirkin görünmesine sebep olacaktır. Burada ki en önemli nokta tasarımda kullanmış olduğunuz öğeler arasında ki iletişim. Tasarımınızda kullandığınız öğelerin birbiri ile olan mesafeleri, aralarında ki büyüklük/küçüklük oranları, tasarım alanı içerisinde ki yerleri gibi çok önemli kriterler tasarımınızın kötü, iyi veya çok iyi olmasını belirleyecektir.

Görsel Alıntıdır
Görsel Alıntıdır

Görmüş olduğunuz gibi aynı tasarım öğelerini farklı yerleştirdiğimizde ortaya çıkan sonuç. Tasarım prensiplerine uygun kartvizit tasarımları hazırlamak, kartvizitinizin daha profesyonel olmasını sağlayacaktır. Bu da karşı tarafta her zaman iyi bir izlenim bırakacaktır. İlk görseldeki gibi bir sorun yaşamamak ve bu konuda kendinizi biraz daha geliştirmeniz için belli çalışmalar mevcut.

 Bu çalışmalar ile ilgili bir yazı kaleme aldık ve ona buradan ulaşabilirsiniz. “Kartvizit Grafik Tasarım İlkeleri”Bu kurallara dikkat ederek güzel bir kartvizit tasarımı hazırlamak sizin için çok daha kolay olacaktır. Her başlık altında paylaştığımız detaylı yazılarımız ile daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Kurumsal kimliğin ilk öğesi kartvizittir. Hayatlarımızda en önemli unsurlardan biri ilk izlenimdir. İş hayatında veya yeni insanlarla tanışırken kullanacağınız ilk izlenim aracınız şık, kaliteli ve tasarımı güzel bir kartvizittir. Kartvizit ne kadar basit olarak görünsede hala en etkili kişisel pazarlama aracıdır.

Profesyonel Desteğe İhtiyaç Duyabilirsiniz

Bu yazımızda kendi tasarımını yapmak isteyenler için kısa bilgiler paylaşmış olduk. Tüm bunlar ile uğraşmak sizin için gerçekten yorucu ve işin içinden çıkılmaz ise profesyonel hizmet alabileceğiniz yerler mevcut.

Freelance Tasarımcılara Ulaşabilirsiniz

Şu an tasarım alanında hizmet veren firmalar, ajanslar olduğu gibi freelance olarak çalışan ve işlerini çok iyi yapan arkadaşlarda mevcut. Onlara ulaşabileceğiniz adresleri buradan paylaşıyorum. Fiyat bilgisi alabilir, istediğiniz taleplerde bulunabilirsiniz.


Sık Sorulan Sorular

Kartvizit Tasarımı Nasıl Yapılır?

* Uygun Tasarım Programının Seçilmesi
* Kartvizit Ölçüsünün Belirlenmesi
* Renk Uyumu ve Renk Bilgisi
* Font Seçimlerinin Doğru Yapılması
* Tasarım Bütünlüğünün Sağlanması

Kartvizit Hangi Programda Yapılır?

Vektörel Tabanlı Programlar
Corel Draw, Adobe Illustrator

Resim Tabanlı Programlar
Adobe Photoshop, Krita

Online Tasarım Siteleri
canva.com , bizcardmaker.com, bizcardmaker.com
spark.adobe.com

Kartvizit Nasıl Olmalı?

* Rahat Okunabilir Olmalı
* Adres, telefon, web sayfası gibi iletişim bilgilerinden en az biri bulunmalı
* Akılda kalıcılığı arttıracağından Fotoğraf kartvizit türüne göre olabilir. (Örn: Freelancer)
* Renk uyumu tasarım bütünlüğü için önemli
* Qr kod günün teknolojileri için önemli olduğundan kartvizit tasarımına eklenebilir.
* Kartvizit boyutu taşınabilecek ve cüzdana girebilecek boyutta olmalı
* Çok renkli kartvizitler göz yoracağından sade, modern ve tasarım bütünlüğü sağlanmış olmalı

Kartvizit Nerede Yapılır?

* Kisiyeozelkartvizit.com ekibimiz ile iletişime geçerek kartvizit tasarım ve baskı işlemlerini yaptırabilirsiniz.
* Tasarım için ücretsiz tasarım programlarını kullabilirsiniz
* Tasarım için freelancer tasarımcılar ile çalışabilirsiniz
* Tasarım için online tasarım araçlarını kullanabilir, ücretsiz kartvizit temaları ile kartvizitlerinizi yapabilirsiniz
* Baskı için baskı ve tasarım ajanslarını tercih edebilirsiniz
* Baskı için matbaa ve basım evlerini tercih edebilirsiniz

Kartvizit Mockup Nasıl Yapılır?

Kartvizit ile ilgili Daha Fazlasını Görmek İsteyenler

Kartvizit Tasarımlarınızı Online ya da Offline Olarak Hazırlamak İster misiniz?

Bu yazımızda birkaç adımda kendi kartvizit şablonlarınızı seçip onları derleyebileceğiniz online web sitelerini bulabilir, tasarım programları ile kendi kartvizit şablonlarınızı nasıl oluşturabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kartvizit Modellerin Sizler İçin Kategorilendirdik. Göz Atmak İster misiniz?

Birbirinden ilginç, yaratıcı ve kaliteli kartvizit modellerini 4 ana kategoride sizler için derledik. Baskı tekniklerinden, kullanılan malzemelere, sektörel kartvizit modellerinden tüm yaratıcı kartvizit modellerine aradığınız tüm modelleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sektörel Kartvizit Örnekleri Dahil, Tüm Kartvizit Örneklerini Sizler İçin Derledik.

İlham alabileceğiniz, sürekli yenilenen kartvizit arşivi oluşturmaya çalışıyoruz. Dünyaca ünlü tasarımcıların hazırlamış oldukları kartvizit örneklerine göz atmak isterseniz bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Kartvizit Fiyatları Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Kartvizitler hazırlanırken kullanılan malzeme, baskı maliyetleri ve tasarım maliyetleri kartvizitlerin fiyatlarını belirlemektedir. Sizler için bu yazımızda kartvizit maliyetlerini etkileyen unsurları ele aldık. Yazımıza göz atabilir, bilgi alabilirsiniz.

Kartvizit Şablonunuz Nasıl Olmalı? Ücretsiz Kartvizit Şablonları ve Daha Fazlası

Kartvizit şablonu hazırlarken dikkat etmeniz gereken noktalar olabilir. Bu yazımızda faydalı bilgileri bulabirsiniz. Ayrıca farklı kategorilerde ücretsiz kartvizit şablonlarınına göz atabilir dilerseniz bilgisayarınıza indirip düzenleyebilirsiniz.

Şık, Deri, Metal, Ahşap, İsme Özel Kartvizitlik Örnekleri

Kartvizitlerinizi isminize özel ya da kurumsal kimliğinize uygun kartvizitlik ile taşımak ister misiniz? Bu yazımızda özenle hazırlanmış, ilham alabileceğiniz kartvizit örneklerine göz atabilirsiniz.


Bizimle İletişime Geçebilirsiniz


İstediğiniz kartvizit tasarımını sizin için hazırlayabilir, üretim süreçleri, kağıt bigileri ve baskı teknikleri hakkında detaylı olarak sizi bilgilendirebiliriz. Talebinize göre her bütçeye uygun kartvizitler sunabiliyoruz. 

kisiyeozelkartvizit Ekibi