minimalist özel kartvizitleri

Kartvizit Modelleri

Birbirinden ilginç, kaliteli ve yaratıcı kartvizit modelleri arıyorsanız doğru adrestesiniz. Kartvizit modellerini 4 ana kategoride topladık ve arzu ettiğiniz kartvizit tasarımları bu kategorilerden birinde saklı.

Nasıl bir kartvizit modeli aradığınızı kolaylaştıracak 4 ana kategori

 • Baskı Tekniklerine Göre Kartvizit Modelleri
 • Kullanılan Malzemeye Göre Kartvizit Modelleri
 • Sektörlere Göre Kartvizit Modelleri
 • Yaratıcılık Özelliklerine Göre Kartvizit Modelleri

Baskı Tekniklerine Göre Kartvizit Modelleri

İnsanlar farklı malzemelere baskı yapabilmek, daha canlı renkler elde edebilmek ve sıradanlığın dışına çıkmak için birçok farklı baskı tekniği geliştirmiştir. Kartvizit baskıları için en çok kullanılan 4 baskı tekniğini gelin inceleyelim.

 1. Serigraf  Baskı Tekniği 
 2. Letterpress Baskı Tekniği 
 3. Dijital/Ofset Baskı Tekniği 
 4. Varak Baskı Tekniği

1- Serigraf Baskı Tekniği

İlk kullanım tarihi insanlık tarihi kadar eski olan bir baskı tekniğidir. Dünyanın çeşitli yerlerinde özellikle süsleme sanatı olan işlerde kullanılmıştır. İpek ya da Elek baskı olarak bilinmektedir. Kullanılan malzeme ve yapılan tasarıma göre inanılmaz güzel işler ortaya çıkmaktadır. Ofset ve dijital baskının zayıf kaldığı yaratıcı kartvizit modellerini hayata geçirmek için tercih edilmektedir. Promosyon ürünlerinin üzerindeki logo ve tasarımlar genellikle serigraf baskı tekniği kullanılarak yapılmaktadır. Aşağıda Serigraf baskı tekniği ile hazırlanmış kartvizit modellerine göz atabilirsiniz. 

2- Letterpress Baskı Tekniği

Metal baskı plakaları kullanarak malzeme üzerine baskı yapılır. Baskı süreci zahmetli ve uzundur. Maliyetleri yüksek olsada en iyi ve kaliteli kartvizit baskıları letterpress baskılardır. Aşağıda letterpress baskı tekniği kullanılarak hazırlanmış birbirinden şık kartvizit modellerini görebilirsiniz.

3- Dijital/Ofset Baskı Tekniği

Dijital Baskı ile Ofset baskı arasındaki en önemli farklardan biri üretim süreçleridir. Ofset baskı makinelerinde baskının yapılması için baskı kalıplarına ihtiyaç vardır ve maliyetler bu kalıplar üzerinden belirlenir. Dijital baskının avantajları düşük tirajlı işlerde daha uygun maliyetler sunması ve baskı kalıplarına ihtiyaç duymadan baskı yapılabilmesidir. Dijital baskı üzerinde değişiklik/düzeltmeler daha kolay yapılabildiği için tercih edilmektedir. Ofset baskı da ise renk ve baskı kalitesi dijital baskıya göre şu an ki teknolojilere baktığımızda daha iyi görünmektedir. Üretilen çoğu kartvizit bu iki baskı tekniği kullanılarak hazırlanmaktadır. Gelin dijital ve ofset baskı teknikleri ile hazırlanmış kartvizit modellerine göz atalım.

3- Varak Baskı Tekniği

Farklı varak yaldız malzemeleri kullanılarak yüzey üzerine yapılan baskı tekniğidir. Baskının kalıcı olması için pres ya da sıcak baskı makineleri kullanılır. Varak yaldız türleri altın, gümüş, bakır, düz renkler ve desenli yaldızlardır. Gösterişli ve lüks ürünlerin üretiminde genellikle varak baskı tekniği kullanılır. Şık ve kaliteli kartvizit modelleri üretmek için en çok tercih edilen baskı türlerinden biri olan varak baskı tekniği ile hazırlanmış örnek modellere göz atalım.

Kullanılan Malzemeye Göre Kartvizit Modelleri

Farklı materyaller üzerine çeşitlendirilmiş kartvizit modelleri mevcut. Verilecek mesaja, yapılacak kartivizit tasarımının karakteristiğine göre farklı malzemelere baskı yapılmakta. En çok tercih edilen kartvizit baskılarında kullanılan malzemelere ve bunlarla hazırlanmış örneklere göz atalım.

 1. Kuşe Kağıtlar ve Fantezi Kağıtlar
 2. Metal Malzemeler 
 3. Ahşap Malzemeler
 4. Plastik Malzemeler

1- Kuşe Kağıtlar ve Fantezi Kağıtlar

Baskı sektöründe en çok kullanılan malzeme olan kağıtlar; gramajlarına, dokularına, renk ve içeriklerine göre çeşitlenmiştir. Genel olarak kuşe kağıtlara, kraft kağıtlara ve fantezi kağıtlara baskılar yapılmaktadır. Kaliteli ve özel üretim kartvizitler için genellikle fantezi kağıtlar tercih edilmektedir. Kağıt tercihi, kartvizit tasarımına ve yapılacak olan baskı tekniğine göre değişmektedir.

2- Metal Malzemeler

Metal malzemeler üzerine kazıma, lazer, tipo baskı teknikleri kullanılarak baskı yapılabilir. Genellikle altın yada gümüş metal seçenekleri tercih edilmektedir. Tasarımın uyumuna göre farklı ölçülerde metal kartvizit modelleri yapılabilmektedir. 

3- Ahşap Malzemeler

Ahşap malzeme üzerine lazer kazıma tekniği kullanılarak kartvizit modelleri üretilmektedir. Ahşap malzemenin dokusu ve albenisi ahşap kartvizit modellerine ilgiyi arttırmaktadır. Ahşap kartvizit modelleri ile ilgili örneklere göz atalım.

4- Plastik Malzemeler

Plastik malzemeler kullanılarak hazırlanan kartvizitler genellikle şeffaf kartvizit modelleri için tercih edilmektedir. Daha kalın plastik malzemeleri kullanılarak kredi kartı ayarında kartvizit modelleri de üretilebilmektedir. Şeffaf ve plastik kartvizit modellerine örnek olarak paylaşacaklarımız.

SEKTÖRLERE GÖRE KARTVİZİT MODELLERİ

Her sektörün vermiş olduğu hizmetler farklı olduğu gibi, her sektörün müşterileri ile, iş çevreleri ile ve diğer sektörlerle olan ilişkileri farklılık gösterebilir. Vermek istediği mesaj ya da yansıtmak istediği marka imajı farklı olabilir. Tüm bu çeşitlilikler, kartvizit modellerinin çeşitliliğini arttırmaktadır. Belli sektörler için daha hareketli, eğlenceli kartvizit modelleri hazırlanması gerekirken belli sektörler için daha durağan daha ciddi daha kurumsal kartvizit modelleri hazırlanması gerekebilir. Kiminde daha akılda kalıcılık önemliyken kimi sektörde ilk izlenim ve gösteriş daha ön planda olabilir. Birkaç sektörden derlediğimiz kartvizit modellerine gelin göz atalım.

1- Avukat Kartvizit Modelleri

Sektörel kartvizitlerde genellikle o sektöre ait olan simge ikonlar kullanılır. Avukat kartvizit modellerinde de adaleti temsil eden ikonların kullanıldığını görebiliyoruz. Farklı baskı malzemeleri ve baskı teknikleri kullanılarak hazırlanan kartvizit modellerine göz atabilirsiniz.

2- Fotoğrafçı Kartvizit Modelleri

Genellikle daha kreatif ve yaratıcı kartvizit modelleri bu sektörde yer edinmektedir. Tasarım ve tasarım programları ile iç içe olan sektör çalışanları bu yanlarını kendi kartvizit çalışmalarınada yansıtmış durumdalar.

3- Emlakçı Kartvizit Modelleri

Emlak sektörü çok geniş bir sektör ve bu alanda faaliyet gösteren küçük, büyük birçok firma mevcut. Emlak sektöründe kartvizit kullanımı oldukça yaygın. Müşterileri için ofis ziyaretlerinde onlar için etkili ve akılda kalıcı kartvizit verilmesi emlakçılar için çok önemli. Bu alanda sizin için örnek tasarımlar derledik.

4- Kuaför Kartvizit Modelleri

Marka yaratma ve o markanın sürdürülebilir olması için kurumsal kimliğinin eksiksiz ve uyum içinde olması gerekir. Son zamanlarda bu konunun farkına varan kuaförler şık, etkili ve farklı kartvizit çalışmaları yaptırarak müşterilerinin akıllarında kalıcı iz bırakmak istiyorlar.

5- Sporcu Kartvizit Modelleri

Bireysel markalaşmanın en önemlilerinden biride sporcuların markalaşma çabalarıdır. Bunun üzerine yapılmış güzel örnekleri sizlerle paylaşıyorum.

6- Moda ve Butik Kartvizit Modelleri

Moda, kozmetik ve butik ürün mağazaları çok fazla kitleye hitap eden rengarenk bir sektör. Bu konsepte uygun tasarım çalışmalarının içerisinde kartvizit çalışmalarıda mevcut. Hem göz alıcı hem de yaratıcı kartvizit çalışmalarını sizle için derledik.

7- Yemek ve Restaurant Kartvizit Modelleri

Renklerin insan psikolojisi üzerinde etkisi olduğu bilimsel olarak kanıtlandı. Bunu bilen tasarımcılar yemek ve restaurant alanında çok güzel tasarımlara imza attılar. Müşterilerinde iz bırakmak isteyen restaurant sahipleri için hazırlanmış örnek tasarımlara gelin birlikte göz atalım.

8- Öğretmen Kartvizit Modelleri

Farklı branşlardaki öğretmenler özel dersler ile daha fazla öğrenciye ulaşmak istiyorlar. Kendilerini daha iyi tanıtabilmek ve geri dönüşlerin daha çok olması için güzel ve şık kartvizit çalışmalarına ihtiyaç duymaktadırlar. Bu alanda yapılan tasarımlardan bazılarını aşağıda görebilirsiniz.

9- Doktor Kartvizit Modelleri

Hastanede çalışan doktorlar, ya da ofis sahibi olup serbest olarak çalışan birçok doktor, onlarla iletişime geçen hasta veya hasta yakınlarına vermek üzere kartvizite ihtiyaç duymaktadırlar. Bunlardan en ilgi çekenleri sizinle paylaşıyorum.

TASARIM ÖZELLİKLERİNE GÖRE KARTVİZİT MODELLERİ

Kullandığımız materyaller ne kadar güzel olursa olsun, şık ve kaliteli bir kartvizitin en belirleyici özelliği özgün tasarımıdır. Tasarım alanında birçok akım var ve her birinin karşı tarafta bırakacağı izlenimler farklı olabilir. Örnek vermek gerekirse bir Antikacı için yapılan kartvizitin modern tasarım değilde retro bir tarza sahip tasarım olması daha etkili olacaktır. Bu alanda en çok tercih edilen 5 tasarım stilinden bahsetmek istiyorum.

1- Vintage Tasarımlar

Eskiye dair özlem her dönem olmuştur. Eskitilmiş ürünleri ve eskide kalan dönemleri aradığımız zamanlar olmuştur. O dönemleri bize hatırlatan eşyaları gördükçe duygulanırız. Genel olarak vintage tasarımlarında verilmek istenen mesaj budur. Bu bazen tasarımla, yada kullanılan malzemenin eskitilmesi ile de yapılabilir. Dünyanın dört bir yanından tasarımcıların hazırlamış oldukları vintage kartvizit tasarımlarından bazılarını aşağıda görebilirsiniz.

2- Minimalist Tasarımlar

Son zamanlarda popüler olan bir akım minimalizm. Değersiz olandan kurtulmak, hayatı ve yaşamı sadeleştirmek olarak kısaca tanımlayabiliriz. Minimalist tasarım yaklaşımında da bunu görebiliyoruz. Çok sade ve az tasarım öğesinin kullanıldığı tasarımlar. 

3- Tipografik Tasarımlar

Yazı insanoğlunun en büyük icadı. Tasarımcıların yazı karakterleri üzerindeki çalışmalarından sonra ortaya çıkan birbirinden güzel font aileleri ile tasarımlar zenginleşmiştir. Özgün font tasarım çalışmaları hala devam etmektedir. Tipografik tasarımlarda fontlar ve yazı karakterleri ön plandadır.

4- Fotoğraflı Tasarımlar

Profesyonel çekilmiş fotoğraflar bazen çoğu tasarımın anlatmak istediğini tek seferde anlatır. Kartvizit tasarımlarında da fotoğraflar kullanılmaktadır. Hemen hemen her alanda farklı kartvizit türlerinde fotoğraf kullanımı görmekteyiz. En güzellerini sizler için derledik.

5- Modern Tasarımlar

Genel olarak Modern tasarımda sadelik ön plandadır. Gereksiz tasarım öğelerinden kaçınılır ve günün şartlarına uygun çizimler ile desteklenir. Modern kartvizit tasarımlarında da varolan ileri düzeyde tasarım araçları kullanılır ve yeni tasarım prensipleri temel alınır. Örneklere göz atalım.

Yaratıcılık Özelliklerine Göre Kartvizit Modelleri

Kartvizitler için akılda kalıcılık çok önemlidir. Yeni tanıştığınız müşteriniz, ya da seminer, kongre, sunumlar gibi sosyal ortamlarda tanıştığınız yeni insanlarla kartvizit değişimleri yapabilirsiniz. Tanıştığınız kişilerde iz bırakmak için akılda kalıcı, yaratıcı fikirlere sahip kartvizit modellerine ihtiyaç duyarsınız. Yaratıcı kartvizit modelleri bu anlamda en iyi sonucu veren kartvizit modelleridir. 


Bu 4 ana kategoride nasıl bir kartvizit modeli aramanız gerekir sorusunu cevaplamaya çalıştık. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Sitemiz de daha fazla içerik okuyarak bilgilenebilir, paylaşımlarımız arasında yeni kartvizit modellerine göz atabilirsiniz. Yorum, öneri ve görüşlerinizi sayfanın alt kısmında “Yorumunuzu Paylaşabilirsiniz” bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.


Sık Sorulan Sorular

Kartvizit Modelleri Nelerdir?

* Baskı Tekniklerine Göre Kartvizit Modelleri
* Kullanılan Malzemeye Göre Kartvizit Modelleri
* Sektörlere Göre Kartvizit Modelleri
* Yaratıcılık Özelliklerine Göre Kartvizit Modelleri

Baskı Tekniklerine Göre Kartvizit Modelleri Nelerdir?

* Serigraf  Baskı Tekniği 
* Letterpress Baskı Tekniği 
* Dijital/Ofset Baskı Tekniği 
* Varak Baskı Tekniği

Kullanılan Malzemeye Göre Kartvizit Modelleri Nelerdir?

* Kuşe Kağıtlar ve Fantezi Kağıtlar
* Metal Malzemeler 
* Ahşap Malzemeler
* Plastik Malzemeler

Sektörlere Göre Kartvizit Modelleri Nelerdir?

* Avukat Kartvizit Modelleri
* Fotoğrafçı Kartvizit Modelleri
* Emlakçı Kartvizit Modelleri
* Kuaför Kartvizit Modelleri
* Sporcu Kartvizit Modelleri
* Moda ve Butik Kartvizit Modelleri
* Yemek ve Restaurant Kartvizit Modelleri
* Öğretmen Kartvizit Modelleri
* Doktor Kartvizit Modelleri

Tasarım Özelliklerine Göre Kartvizit Modelleri Nelerdir?

* Vintage
* Minimalist
* Tipografik
* Fotoğraflı
* Modern

Kartvizit ile ilgili Daha Fazlasını Görmek İsteyenler

Kartvizit Tasarımlarınızı Online ya da Offline Olarak Hazırlamak İster misiniz?

Bu yazımızda birkaç adımda kendi kartvizit şablonlarınızı seçip onları derleyebileceğiniz online web sitelerini bulabilir, tasarım programları ile kendi kartvizit şablonlarınızı nasıl oluşturabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kartvizit Şablonunuzu Hazırlarken Dikket Edilmesi Gerekenler

Bu yazımızda kaliteli bir kartvizit tasarımı için gerekli ana prensipleri sizler için açıklamaya çalıştık. Bu prensiplere uyarak sizde göze hoş gelen tasarımlar hazırlayabilirsiniz.

Sektörel Kartvizit Örnekleri Dahil, Tüm Kartvizit Örneklerini Sizler İçin Derledik.

İlham alabileceğiniz, sürekli yenilenen kartvizit arşivi oluşturmaya çalışıyoruz. Dünyaca ünlü tasarımcıların hazırlamış oldukları kartvizit örneklerine göz atmak isterseniz bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Kartvizit Fiyatları Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Kartvizitler hazırlanırken kullanılan malzeme, baskı maliyetleri ve tasarım maliyetleri kartvizitlerin fiyatlarını belirlemektedir. Sizler için bu yazımızda kartvizit maliyetlerini etkileyen unsurları ele aldık. Yazımıza göz atabilir, bilgi alabilirsiniz.

Kaç Çeşit Kartvizit Ölçüsü Var Biliyor Musunuz? Kartvizit Ölçüleri Bu Yazımızda.

Dünyada kabul görmüş standart kartvizit ölçüleri mevcut. Bunların dışında yaratıcı tasarımlar için farklı kartvizit ölçüleri de tercih edilmekte. Bu yazımızda kartvizit ölçüleri ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Kartvizit Şablonunuz Nasıl Olmalı? Ücretsiz Kartvizit Şablonları ve Daha Fazlası

Kartvizit şablonu hazırlarken dikkat etmeniz gereken noktalar olabilir. Bu yazımızda faydalı bilgileri bulabirsiniz. Ayrıca farklı kategorilerde ücretsiz kartvizit şablonlarınına göz atabilir dilerseniz bilgisayarınıza indirip düzenleyebilirsiniz.

Şık, Deri, Metal, Ahşap, İsme Özel Kartvizitlik Örnekleri

Kartvizitlerinizi isminize özel ya da kurumsal kimliğinize uygun kartvizitlik ile taşımak ister misiniz? Bu yazımızda özenle hazırlanmış, ilham alabileceğiniz kartvizit örneklerine göz atabilirsiniz.

İstediğiniz kartvizit tasarımını sizin için hazırlayabilir, üretim süreçleri, kağıt bigileri ve baskı teknikleri hakkında detaylı olarak sizi bilgilendirebiliriz. Talebinize göre her bütçeye uygun kartvizitler sunabiliyoruz.

KİSİYEOZELKARTVİZİT EKİBİ